Jaké jsou přednosti nebo nevýhody, jestli je vhodný i pro ženy. Téma to je ve světě několikrát probrané, ale pro někoho stále nové :)
Kdo by měl/Kdo může posilovat?
Výběr pohybu by si měl volit každý sám, podle cíle, nátury a motivace. Nemá smysl kohokoliv do pohybu nutit, když by měl sloužit především k zábavě, uvolnění psychického a fyzického napětí.
Posilování je ale vhodné pro všechny dospělé i dospívající. Samozřejmě s ohledem na jejich věk, trénovanost, pohlaví a cíle. Je to sport individuální a může vyhovovat lidem, kteří jsou spíš introverti, nebo je prostě žádný kolektivní sport nebaví.
Jaké jsou další výhody?
Další výhodou cvičení se zátěží je možnost regulace mnoha proměnných, takže je možné sestavit adekvátní trénink jak pro třicetiletého, 110 kg vážícího kulturistu, tak i pro seniora staršího 70 let. Oba mají různé cíle, různé výkonnosti, tréninky budou vypadat naprosto jinak, ale princip je stále stejný.
Možnosti variability a množství cviků je tolik, že je vždy z čeho volit i u značně pohybově omezeného cvičence.
V tréninku proti odporu je též jednodušší měřitelnost pokroku. Ty jsou jasně viditelné nejen v zrcadle, ale časem i na množství kotoučů.
Velkým plusem je možnost kombinování s jinými druhy sportů. Hodí se (a dnes na vrcholové úrovni je již standardem) doplňovat primární aktivity právě s cvičením v posilovně. Nejen z hlediska možnosti zaměření na zlepšení konkrétních atributů sportovce (rychlost nohou, síla úchopu, akcelerace, stabilita, výdrž...), ale i z hlediska prevence zranění a napravení dysbalancí vzniklých stereotypním druhem zatížení.
A jak jsou na tom s posilováním ženy?
Dnes se zdá, že doba už pokročila. Nicméně stále se ještě setkávám s názorem, že silový trénink je pro ženy nevhodný. Nechtějí přece mít svaly jako kulturistky, velké ramena a ruce. Strach ale mít nemusí. Ženy nikdy nebudou vypadat jako kulturistiky, pokud nebudou užívat anabolické steroidy. Přirozeně nízká hladina testosteronu ( který je za nárůst svalové hmoty odpovědný ) jim to nedovolí.
Pomalu se dostávají do popředí sporty jako crossfit, který má velkou zásluhu na zpopularizování vzpěračských cviků. A tak už není neobvyklé potkat ve fitku slečnu, která na mrtvý tah zvedne sto a více kilogramů. Přitom její postava spadá spíše do kategorie fitness a nikde ani náznaku po kulturistické postavě.
Takže: "Ne. Biceps bude mít stále větší váš přítel."
A jaké jsou tedy nevýhody?
Nevýhodou ( dá-li se to tak nazvat ) je fakt, že lidi bez patřičné průpravy sami cvičit v posilovně neumí nebo si myslí že umí, ale necvičí dobře. Ve velkém množství strojů, lavic, činek a zařízení, které standardní fitness centra nabízí je velice jednoduché se ztratit. Pak je možné vidět po fitku pobíhající zmatené dvojice náctiletých kamarádů, hledající další zázračný stroj pro ještě větší růst paží. Nebo naopak mladé holky cvičící dvě hodiny na jednom stroji.
Takže alespoň do začátku je vhodné mít dobré vedení. Chce to trochu štěstí narazit na kvalitního trenéra, který se vyzná, a nechce z vás jen sedřít peníze, neaplikuje stále stejný trénink na všechny své klienty a který má trochu rozhled a nezasekl se znalostmi v době před dvaceti lety.
Tím se tak trochu dostávám k další nevýhodě, a to je množství dezinformací, které jsou považované za pravdu dokonce i v profesionálních kruzích. Kdo někdy hledal informace o tréninku a stravě mi dá jistě za pravdu, že zorientovat se v tolika článcích, které si navzájem častokrát protiřečí je i pro pokročilé problém.
Suma sumárum...
Lidi, cvičte!
Množství kladů, které to přináší stojí za ty první ostýchavé začátky, tápání a nevoli. Snažte se citlivě volit zdroj informací kterému důvěřujete. Ptejte se, buďte v obraze a nevěřte všemu, co vypadá moc snadně.
I když je na začátku hlavní motivací vždy vysněný cíl, časem poznáte že v tomto případě je nejkrásnější samotná cesta, která k cíli vede.
Stay tuned
L
Žádné komentáře:
Okomentovat